Férová snídaně NaZemi

Vloženo: 14.10.2015, 17:14 (upraveno: 6.11.2015, 07:28)

V nově zrekonstruovaném atriu Knihovny Václava Štecha se v sobotu sešlo kolem 43 lidí na pikniku Férová snídaně NaZemi. Podpořili tak fairtradové a lokální pěstitele. Slaňáci tím dali jasně najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně pěstuje například čaj, kávu nebo zeleninu a ovoce. Piknik proběhl na Světový den pro fair trade. Vedle Slaného se snídalo na dalších více než 130 místech po celé České republice. Celkem bylo letos kolem 5000 snídajících.

Voňavé koláče, chutné pomazánky se surovinami od místních pěstitelů, doma upečené pečivo, fairtradová káva, čaj, mošty nebo kakao. To byly nejčastější pochutiny, které si účastníci doma připravili a přinesli s sebou na férový piknik.

„Déšť jsme odehnali dobrým jídlem a náladou. Bylo to velmi příjemné setkání a snídaně se nám protáhla až do oběda. Maminky, které přišly podpořit myšlenku fair trade i s dětmi, měly možnost zabavit své ratolesti například omalovánkami, které jsme pro ně připravili v improvizovaném dětském koutku. Všem nám moc chutnalo, a tak došlo i na velké vyměňování receptů.“ uvedla organizátorka slánské Férové snídaně Věra Ungerová.

„Férové snídaně jsou příjemnou komunitní akcí, během které se setkávají aktivní jednotlivci i rodiny, kteří přemýšlí o dopadech svého spotřebního chování. Loni se piknikovalo na 119 místech republiky a nečekali jsme, že letos počet překonáme,” sdělil celorepublikový koordinátor Stanislav Komínek z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje.

Zájem o fair trade v ČR roste. Za výrobky se známkou FAIRTRADE čeští zákazníci loni utratili celkem 203 milionů korun. Maloobchodní obrat s fairtradovými výrobky se tak oproti roku 2013 opět zvýšil, a sice o 17 %. Nejprodávanějším fairtradovým produktem je již několik let po sobě káva. Vloni se jí prodalo 190 tun v hodnotě 138 milionů korun.

V ČR v současnosti máme také již 12 Fairtradových škol včetně dvou fakult a devět Fairtradových měst – jako poslední se přidala minulý měsíc Kroměříž.

Fair trade dává lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají za svou kávu nebo kakao spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy.

Další informace o Férové snídani NaZemi naleznete na www.ferovasnidane.cz.

Kontakt: Věra Ungerová, organizátorka Férové snídaně ve Slaném
e-mail: uvera62@seznam.cz